• اخبار

کارگاه نقد و بررسی مجموعه داستانی نایب قهرمان در شهرکرد برگزار شد

کارگاه نقد و بررسی مجموعه داستانی نایب قهرمان در شهرکرد برگزار شد
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری از برگزاری کارگاه نقد و بررسی مجموعه داستانی نایب قهرمان در بخش جنبی سیزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان چهارمحال و بختیاری خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری، فلورا زرفشانی ضمن اعلام این خبر افزود: کارگاه نقد و بررسی مجموعه داستانی نایب قهرمان، اثر فرهاد خاکیان دهکردی، با حضور احمد ابوالفتحی و دکتر نفیسه مرادی و اصحاب هنر ادبیات استان، در شهرکرد برگزار شد.

کارگاه، با خوانش بخشی از داستان شب کلاغ این کتاب آغاز شد. خاکیان پس از خوانش داستان گفت: نایب قهرمان یا هر کتاب دیگری که روحی از مردم استان چهارمحال و بختیاری را برای آیندگان به یادگار می گذارد، در سهم خواهی ملی، برای استان چهارمحال و بختیاری جایگاهی مشخص می کنند. وی همچنین از جواد کارگران؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان چهارمحال و بختیاری به دلیل حمایت های ایشان از مسائل فرهنگی استان، تشکر نمود.

پس از آن نفیسه مرادی؛ در مورد کتاب نایب قهرمان گفت: این کتاب مجموعه ای از چهارده داستان کوتاه است که گویی این چهارده داستان، با نخ نامرئی به هم بسته شده اند. وی ادامه داد، با مطالعه رفتار افراد حاضر در داستان های این کتاب و بررسی ارتباطات آنان با یکدیگر، می توانیم به لایه های درونی این افراد پی ببریم و شخصیت آنان را کشف کنیم. وی ادامه داد: هنر نویسنده کتاب، این بوده است که در فرم و تکنیک و محتوا، از الگوی ثابت و محیطی تکراری استفاده نکرده است بلکه در هر داستان، جهانی متفاوت خلق کرده است.

وی اضافه کرد: تمام داستان های کتاب، نمایش دقیق و با جزئیات از انسان امروزی است که محکوم به ماندن در سلسله قدرت است و اینکه در چه جایگاهی از این سلسله قرار دارد در داستان های مختلف متفاوت است.

مرادی گفت: برای مثال در داستان شهردار، ساختار قدرتی در وجود پدر بازنشسته خانواده نهادینه شده که حاصل از زمان کار اوست و او اکنون نمی تواند خارج از آن ساختار زندگی کند. همچنین در داستان یک مرتبه به راست پیچیدیم کاراکتر داستان، تحت کنترل سوژه قدرت است. در داستان جایی که کاه گل دیوارها ریخته است، ساختار قدرت را در یک خانواده می بینیم. به طور کلی می توان گفت: این چند داستان کتاب به عنوان نمود کتاب نایب قهرمان محسوب می شوند.

مرادی از دیگر نکات مهم موجود در کتاب را وهمناکی فضاهای داستان دانست. وی گفت: گرچه این فضای وهمناک، در بعضی داستان ها پررنگ و در بعضی دیگر کم رنگ است اما این مسئله از نکات قابل تأمل کتاب است. و فرهاد خاکیان بعد از غلامحسین ساعدی، جزو معدود نویسندگانی است که در این زمینه موفق است.

از دیگر نقاط قوت این کتاب، درک مناسب نویسنده از فضا و استفاده از المان های واقعی می باشد. المان های خارق العاده و وهمناکی موجود در کتاب، به نوعی برای مخاطب ضربه زننده است.

نویسنده در این کتاب، کاراکترهای متفاوت را در فضاهای متفاوت بیان کرده که مکان های متفاوت داستان با متن داستان همخوانی دارند و شاید اگر داستان را در مکانی دیگر تعریف می کرد داستان ها به این اندازه جذاب نبودند. وی نکته جالب برای خوانندگان کتاب را آشنا بودن این مکان ها برای آنان دانست.

پس از آن احمد ابوالفتحی گفت: من با مطالعه داستان های کوتاه و کتاب های پیشانی شکسته مجسمه ها و نایب قهرمان فرهاد خاکیان به این نتیجه رسیده ام که این نویسنده جوان و جسور از امیدهای ادبیات ایران است.

او در مورد کتاب نایب قهرمان گفت: داستان های شب کلاغ، قصه ای دیگر برایم تعریف کن و جلفا از داستان های شاخص این کتاب هستند چرا که در این سه داستان، اتفاقات ویژه ای می افتد که در سایر داستان ها این اتفاقات وجود ندارند. نویسنده در داستان شب کلاغ از یک موقعیت روزمره ساده به سمت مفهوم اندیشه ورزانه حرکت کرده است. داستان شب کلاغ با بیان وضعیت ملول آور جوانی آغاز می شود که به تازگی از سربازی برگشته و برای امرار معاش خود و خانواده اش مجبور است شب ها در یک آژانس کشیک دهد. تا یک سوم ابتدای داستان با این وضعیت ملال آور مواجه هستیم. اما بعد شنید خبر اینکه برادرش اسماعیل که معتاد خیابانی بوده است در جوی لجنی افتاده و از بین رفته است ملال داستان را می شکند و داستان به طرزی دیگر، پیش می رود. داستان با جدال برادر اسماعیل با موقعیت های گوناگون، برای پیدا کردن اسماعیل ادامه می یابد. در انتهای داستان برادر اسماعیل بدن نیمه جان اسماعیل را روی دوشش به خانه می آورد و با صحنه مرگ مادرشان روبرو می شود.

در داستان قصه ای دیگر برایم تعریف کن نویسنده ما را در موقعیت ملال آور دیگری قرار می دهد.  موقعیت پیرزن صد ساله ای که تصمیم به خودکشی می گیرد و با همدستی نوه اش می خواهد تصمیمش را عملی کند.

داستان جلفا داستان پادگان مرزی و سربازهایی است که در وضعیتی عجیب و غریب و مانند تبعیدی ها زندگی می کنند. در این بین، سربازی عاشق می شود و باید سزای عاشق شدن خود را ببیند. این داستان، خواننده را به سمت و سویی می کشاند که بعد از اتمام داستان دیگر ذهن مخاطب درگیر روزمرگی ها نمی باشد.

ابوالفتحی در مورد سوژه های داستان های نایب قهرمان گفت: سوژه های این کتاب از جسورانه ترین سوژه های کتب چاپ شده در سال 1396 هستند.

از ویژگی های جالب توجه داستان های کتاب این است که داستان ها میل دارند به سمت تکنیک حرکت کنند. در این کتاب، در سطحی از داستان ها با اتفاقاتی مواجه می شویم که منظور نویسنده از نوشتن آن ها صرف خود آن مطالب نیست و منظور را در لایه های دیگر متن باید جست و جو کنیم و مخاطب باید از لایه های سفید، روایت را بخواند (از بین گفته ها، نگفته ها را بخواند) که نمود عالی این تکنیک در داستان شب چوپان خودنمایی می کند. همچنین این تکنیک در داستان های شهردار، دست برنمی‌داری و قبل از باریدن باران  نیز وجود دارد.

به طور کلی می توان گفت داستان های فرهاد خاکیان دارای نقاط قوت فراوانی هستند اما برخی از داستان های او چندان موفق نبوده اند که می توان دلیل آن را اینگونه بیان کرد که شیوه ای که فرهاد خاکیان در پیش گرفته است شیوه بزرگان است و نیز به شدت جسورانه. ان شااله که فرهاد خاکیان در آینده پیشرفت های چشمگیری خواهد داشت و به زودی شاهد چاپ رمان های رخ و علی اشرف او نیز باشیم.

 

۱۵ آبان ۱۳۹۷ ۱۱:۳۷
  • نظرات بینندگان

میانگین امتیاز کاربران: 0.0  (0 رای)

امتیاز:
 
نام فرستنده: *
پست الکترونیک:  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500  


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98