• پیمان‌شکنی در شاهنامه فردوسی

                                                                                            
                                                                      

 

کتاب «پیمان‌شکنی در شاهنامه فردوسی»، نوشته مرضیه حاجیوند، چاپ شده از سوی انتشارات نیوشه با هدف معرفی بهتر و بیشتر اثر سترگ ملی ایران، شاهنامه فردوسی، تدوین و منتشر شده است.

کتاب «پیمان‌شکنی در شاهنامه فردوسی» در ۲۰۰ صفحه در سال ۱۳۹۷ چاپ و منتشر شده که علاوه بر تبیین وفای به عهد و حفظ پیمان، به جایگاه این ارزش اخلاقی در شاهنامه فردوسی پرداخته است.

در این کتاب با رویکرد علمی- پژوهشی و روش کتابخانه‌ای، انواع پیمان‌ها و پیمان‌شکنی‌ها با تفکیک طرف‌های پیمان، تعداد پیمان‌های بسته شده و پیمان‌های شکسته شده و خصوصیات آن‌ها و آئین‌های بستن پیمان بررسی شده است.

مرضیه حاجیوند در مقدمه کتاب خود به اهمیت جایگاه عهد و پیمان در ایران باستان و بویژه در کتاب شاهنامه فردوسی اشاره کرده و آورده است: «عهد و پیمان در شاهنامه، جایگاه مهم و بنیادین دارد و ریشه بسیاری از حوادث را می‌توان در عهد شکنی و وفای به عهد جست و جو کرد.»

در بخش‌هایی دیگر از مقدمه کتاب عهدشکنی در شاهنامه فردوسی با تأکید بر اینکه شاهنامه فردوسی اثری حماسی، اخلاقی و تعلیمی است، تصریح کرده است: «وفای عهد در جای جای شاهنامه فردوسی تعیین کننده و چشمگیر است، بطوریکه شخصیت های بی شماری در نقش پهلوانان، زنان، پادشاهان، سپاهیان، جنگاوران، موبدان و ... ظاهر می شوند که نسبت به اصل اخلاقی وفاداری به پیمان حساسیت فوق‌العاده‌ای نشان می‌دهند.

از همین رو می‌توان گفت شاهنامه فردوسی تجلی‌گاه اصل پیمان‌داری است.»

 


کلیه حقوق این پورتال متعلق به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌باشد
logo-samandehi
شعار سال 98